Alüminyum

DEVRİLEBİLİR VE SABİT ERGİTME & BEKLETME OCAKLARI

Alüminyum T bar, külçe ve hurda eritmek için kullanılır. Alüminyum ergitme fırınları istenilen tonajda imal edilebilmektedir. Fırınlarımız devirmeli ya da isteğe göre tapalı olarak imal edilir. Yükleme kapakları redüktör sistemi ile açılıp kapanmakta mekanik ya da pnömatik sıkıştırma ile ısı kaçırma önlemeli imal edilmektedir. Yakma sistemi rejeneratif ya da soğuk yakıcılı olabilir. Fırınlarımız LPG, LNG veya NG ile çalıştırılabilmektedir. Hidrolik Devirmeli Fırınlarımız Yüksek ısıya dayanıklı malzemelerden imal edilmekte olup, ağır şartlarda kullanılmaya elverişlidir. Fırınlarımız PLC kontrollüdür. Fırın ölçüleri ve kapasitesi müşteri ihtiyacına göre belirlenmektedir. İhtiyacınız doğrultusunda daha detaylı bilgi alabilmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Teknik Özellikler
Kapasite: 5-100 Ton
Düşük enerji tüketimli yeni teknoloji rejeneratif ve soğuk yakıcılı yakma sistemi
Gaz tüketimi
Güçlü çelik gövde rijit konstrüksiyon
%85 Al2O3 yapışmaz dökme refrakter, korondum yapmaz
Hidrolik silindir tahrikli şarj kapısı
Hidrolik devirme sistemi
Pnömatik tahrikli kapı baskı sistemi
Hava soğutmalı egzoz damperi
Manyetik veya porous plug karıştırma sistemi
PLC ve HMI ile kontrol
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
ALÜMİNYUM ERGİTME-BEKLETME FIRINLARI
Arsteknik, müşterilerin isteklerine göre tek veya çok odalı alüminyum ergitme/tutma fırınları tasarlar ve üretir. Fırınların kapasitesi 15 ton ile 150 ton sıvı alüminyum arasında değişmekte olup, eritme hızları 20 ton/saate kadar çıkarken enerji tüketimi uygulamaya göre 500 ile 700 kw/ton arasında değişmektedir. Bu fırınlar elektromanyetik karıştırıcılar, gözenekli tıkaçlar (porous plugs) ve mekanik veya elektromanyetik pompalarla (vorteks kuyusu olmadan) donatılabilir. İhtiyaç ve isteğinize bağlı olarak tek odalı alüminyum ergitme/tutma fırınları sabit veya hareketli olarak üretilebilir.
 
Dayanıklı çelik konstrüksiyondan imal edilen bu fırınlar, ağır dökümhane koşullarındaki ısıl ve mekanik erozyona karşı dirençlidir. Uzun süreli bir Ar-Ge projesinin ürünü olarak geliştirilen özel sızdırmazlık kelepçe sistemi sayesinde fırın kapısı her türlü hasara karşı dayanıklıdır. Kapı, kolay temizlik, yükleme ve bakım sağlamak için fırın banyosuna tamamen açılabilecek şekilde tasarlanmıştır.
 
12 yılı aşkın tecrübemiz ve teknolojiye verdiğimiz önem sayesinde ürettiğimiz alüminyum ergitme fırınları Dünyadaki en çevre dostu fırınlardan bazılarıdır. Temiz hurda için yüksek verimli rejeneratif brülörler kullanılabilirken, kirli hurda için geleneksel soğuk hava brülörleri tercih edilebilir.
 
Ayrıca, hurda yüklemeden hemen sonra O2 seviyelerini artırmak için ısıtma sistemine bir O2 enjeksiyon sistemi entegre edilebilir. Fırın atmosferi basınç kontrol sistemi, çevre dostu bir üretim sürecini ve düşük NOx değerlerini garanti ederek düşük enerji tüketimi sağlar.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
Çok Odalı Fırın Teknolojisi Hakkında
Çok odalı ergitme fırınları, hurda tipine ve fırın yükleme yöntemine göre iki veya üç odadan oluşur. Kirlenmiş hurda (Külçe, T-Çubuk, Kalın ölçülü hurda) hurda odası / odaları içerisinde eritilirken, eritme odası fırın ısıtma işlemini gerçekleştirir. Erimiş metal sürekli olarak hurda odasına aktarılır, sıcaklık homojenliği ve en iyi alaşım kalitesi korunur. Bir girdap kuyusunun kullanılmasıyla, fırın talaşları ve küçük boyutlu hurdaları işleyebilir. Çok odalı ergitme fırınlarında hurda, alttan geri çekilmiş yükleme makinesine yüklenir ve hurda haznesinin balkonuna konur. Daha sonra hazne, hurda tipine ve kirlilik seviyesine bağlı olarak 20-25 dakika boyunca çok düşük O2 ortamında pirolize edilir. Proses sonrası pilorize edilen gaz toplanarak ekstra enerji için yakılmak üzere eritme haznesindeki ana brülörlerin önüne aktarılır. Bu sayede çevre dostu bir süreç ve maksimum enerji geri kazanımı elde edilmiş olur. Patlama risklerini ortadan kaldırarak ergitme işlemlerinde güvenliği sağlamak için hayati önem taşırken, kurutma / ön ısıtma odaları ergitme fırınlarından çıkan atık gazları kullanarak önemli enerji tasarrufu sağlar. Bu odalarda kullanılan resirkülasyon fanları, malzeme sıcaklığı 150 ° C’ye kadar çıkarken malzemenin sadece 90 dakikada ısınmasına imkan verir. Eritme odası yüksek verimli rejeneratif brülörlerle donatılırken, çok odacıklı fırınlarda O2 seviyesini ayarlamak için hurda odası için bir soğuk hava brülörü kullanılır.
 
ALÜMİNYUM BİYET TAV FIRINLARI
Alüminyum Biyet Tav Fırınları, ekstrüzyon öncesi Alüminyum biyetlerini 400-450°C’ye kadar ısıtan fırınlardır. Isıtma işlemi çift haznede kontrol edilerek hem verimli bi yanma elde edilirken hemde yanmış gazların belirli oranda fırın ön ısıtma bölümüne çekilmesiyle verim arttırılmış olur.
 
Fırınlarımız doğrudan NG ısıtmalı olup PLC tarafından kontrolü sağlanan jet tipi nozullar ile ısıtılmaktadır. Uygulanan reküperatif sistem ile birim biyet başına enerji sarfiyatı piyasa standartlarının altına düşürülmektedir.
 
Sıcaklık ölçümü, pnömatik tahrikli olup direkt biyet üzerine temasla sağlanmaktadır. İşlem sonrası malzeme yüzeyinde ±10°C’dan daha iyi bir sıcaklık dağılımına ulaşılır. İstenilen kapasite ve yerleşime göre müşteriye özel tasarımlar yapılmaktadır.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
* Fırın sarfiyat değeri çalışma şartlarına göre değişiklik gösterebilir.
 
ALÜMİNYUM YAŞLANDIRMA (TERMİK) FIRINLARI
Alüminyum Yaşlandırma Fırını, Extrüzyon hattında çekilmiş olan Alüminyum Profillerin çökelme sertleşmesinin diğer bir deyimle yaşlandırma işleminin yapıldığı fırınlardır.
 
Alüminyum termikleme fırınları alüminyumun gözenek yapısını belirlenen sıcaklık derecesi ve saat dilimleri arasında bekletilen profillerin yaşlandırma prosesinden geçirilerek sertleştirir.
 
İsteğe ve kullanım amacına uygun çeşitli ebat ve kapasitelerde rewersible type fırınların imalatını gereken mühendislik hesaplamaları dahilinde Arsteknik olarak siz değerli müşterilerimiz için tasarlamakta ve üretmekteyiz.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
TALAŞ ERGİTME FIRINLARI
Arsteknik, müşterilerin isteklerine özel günlük 100 ton kapasiteye kadar ulaşabilen talaş ergitme fırınları tasarlamakta ve üretmektedir. 
Alüminyum testereyle öğütme gibi süreçlerden geçtikten sonra ortaya çıkan talaş manyetik ayırma ve kurutma işlemlerine tabi tutulur. Bu sayede yağ veya başka sıvı içerik %0,5’e kadar indirilir.  
Yükleme işlemi saatte 2 ila 5 ton hızda yapılabilir. Malzeme, girdap kuyusundan elektromanyetik veya mekanik pompa aracılığıyla ergitme fırınına yüklendiği için oksitlenme en aza indirgenir. Ayrıca talaş yüklendiği gibi sıvı metale batırıldığı için metal kaybı %1’den azdır.  
Düşük NOx değerlerinde kalan yakıcıların kullanılması sayesinde çevre için daha az zararlı üretim süreçleri temin edilir. 
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
KALIP ISITMA FIRINLARI
Kalıp ısıtma fırınları müşterinin kalıp ölçülerine göre dizayn edilip üretilmekte ve 3 kademeli ısıtma yapmaktadır. Üç kademeli ısıtmanın avantajı; bütün kalıplar 450ºC’de beklememekte, böylece kalıp ömrü uzamaktadır. Birinci bölmede sıcaklık 150ºC olup sadece diğer bölmelerden atılan baca gazı ile ısıtma sağlanmaktadır. İkinci bölmede sıcaklık 300ºC (üretim yoğunluğuna göre istenirse 450ºC‘ye ayarlanabilir) ve üçüncü bölmede sıcaklık 450ºC’dir. Bu fırınlar da reküpatif yanmadan dolayı oldukça verimlidir. Aynı zamanda firmamız Elektrik ve Doğal Gaz Isıtmalı geleneksel tip kalıp ısıtma fırınları da imal etmektedir.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
KÜTÜK DÖKÜM FIRINLARI
Arsteknik, farklı tonajlı üretim ihtiyaçlarını karşılamak için hot top ve air slip biyet (Billet) döküm sistemleri sunmaktadır. Döküm sistemlerimizin sağladığı avantajlar;
 
Değişken döküm boyları ve çapları,
35 tona kadar döküm kapasitesi,
Kolay ve güvenli döküm işlemleri,
Otomatik döküm kontrol sistemleri,
Güvenilir ve doğru cihazlar,
Yüksek kaliteli nihai ürün,
Kararlı ve tutarlı döküm süreçleri
Uçtan uca tamamlanmış projeler.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
ALÜMİNYUM BİYET HOMOJENİZE FIRINLARI
Döküm sonrası Alüminyum biyetlerin, ekstrüzyondan sonra istenilen özellikleri elde edebilmesi için ekstrüzyon öncesi homojen yapıya getirilmesi amacıyla kullanılırlar.
 
Homojenize fırınları ek olarak yükleme boşaltma istasyonları, transfer arabaları, soğutma kabinlerinden oluşan bir tesistir. Alüminyum Homojenize tesislerini size özel ölçülerde ve kapasitede imal etmekteyiz.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
DÜŞER TABANLI ÇÖZELTİYE ALMA FIRINLARI
Alüminyum profil parçalarının T4 / T6 ısıl işlemlerinde kullanılan Düşer Tabanlı Fırınlarda, parçalar sepetlere manuel yada otomatik olarak yüklenir. Otomatik fırın arabası ile sepet fırın yükleme pozisyonuna getirilir. Pnömatik asansör ile sepetler fırın haznesine çıkartılır. Kapı kapatılıp, baskı sistemi ile sızdırmazlık sağlandıktan sonra parçalar belirlenen ısıl işlem programına (prosese) göre ısıtılan parçalar fırın alt kapaklarının açılmasıyla yaklaşık 6 saniyede quench tankına indirilir. Quench tankındaki sıvı, istenilen sıcaklığa önceden rezistans yardımıyla ısıtılır ve malzeme içindeyken de sıvı belirlenen sıcaklıklarda sabit kalacak şekilde ayarlanır. Tankta ki eksilen sıvı, seviye sensörleri ile tespit edilerek otomatik pompalar ile doldurulur. Soğutma prosesi tamamlandığında sepet otomatik olarak kaldırılarak, transfer arabasının bekletme bölümüne indirilir.
 
Tüm bu işlemler isteğe göre otomatik veya yarı otomatik olarak yapılabilir. Isıtma prosesi boyunca tüm sıcaklıklar kayıt cihazları ile kayıt altında tutulur.
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 
YÜKLEME ARABALARI
Arsteknik, müşterilerin isteklerine özel hurda yükleme arabaları üretmektedir. Bu arabalar ergitme fırını kapısına göre yükleme işlemini optimize etmek amacıyla tasarlanmaktadır.
 
İsteğe bağlı olarak eklenebilen trolley hood yükleme sırasında ergitme fırınından dökümhane atmosferine gaz salınımını engellenebilir.
 
Yükleme arabası aşağıdaki kullanım amaçlarına göre iki farklı türde üretilebilir: 
 
Ergitme fırını rampasına hurda yüklemek (Burada yükleme masası geride durur – Bu araba genellikle çok odalı ergitme fırınları için kullanılır) 
İtme tepsisi aracılığıyla fırın banyosuna hurda yüklemek 
 
Bu araba türleri dayanıklı çelik konstrüksiyon yapısı sayesinde tek seferde 2 tondan 20 tona kadar malzeme taşıyabilir. Yükleme arabaları için dizel veya elektrikli motor seçenekleri bulunmaktadır.  
 
Yükleme arabalarında kullanım kolaylığı sağlayan en önemli unsurlardan biri de yükleme kutularıdır, birbiri yerine kullanılabiliyor olmasıdır. 
 
Araba üzerinde bulunan operatör kabini ve kamera sistemi sayesindeyse se fırının içi güvenli bir şekilde gözlemlenebilir. Kamera sistemi kablosuz iletişim konsolu aracılığıyla operatör tarafından uzaktan kullanılır ve böylece fırın kapısı araba fırına yanaşmış vaziyetteyken kapanıp açılabilir.  
 
Özel proseslerinize uygun çözümleriniz için uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.